عید قربان مبارک

عید قربان

حضرت ابراهیم در قربانگاه بندگی تیغ بر گلوی نازک اسماعیل گذاشت. و از عزیزترین علایق خود دست شسته و از دشوارترین امتحان الهی پیروز بیرون می آید، جان مایه اصلی عید قربان همان دست بریدن از تمام طمع ها، خواسته های نفسانی و تعلقات و قربانی کردن آن ها برای قدم نهادن در مسیر بندگی است.
عیار انسان در آزمایش ها و حوادث سخت و طاقت فرسا مشخص می شود. و گوهر وجودی انسان را نمایان می کند، عیار بندگان خدا در بوته امتحانات الهی محک خورده و سره از ناسره مشخص می شود. و به همین دلیل است که عید قربان، عید رها شدن از اسارت و بردگی نفس است.

قربان،پا گذاشتن بر روی نفس هدف نهایی از بندگی انسان است، چرا که ممکن است تمام عبادت ها و خوبی های انسان با خودخواهی و خودپرستی در آنی از ثانیه از بین برود و عید قربان فرصتی برای تمرین در به مسلخ کشاندن خواسته ها و هوا و هوس های نفسانی است.

فلسفه عید قربان

تمام فسلفه عید قربان را می توان در دو واژه «تسلیم و رضا» خلاصه کرد، هدف این است که انسان در برابر اوامر خداوند تسلیم و بندگی داشته باشد. و نسبت به عواقب آن نیز خشنود و راضی باشد. به بیان دیگر رسیدن به مقام رضا مستلزم قدم گذاشتن بر خواسته های خود و گذشتن از خواسته های ناتمام و سرکش نفس اماره است.

«قربان» به معنی نزدیکی است. و وقتی انسان حرم دل خود را از لوث وجود بیگانگان و امیدهای پوچ و نیازمند و محتاج خالی کند، به منشا تمام نعمت ها و دارایی ها نزدیک می شود. همانگونه که خداوند متعال در قرآن کریم فرموده که «ای مردم شما به خدا نیازمندید و خداست که بی نیاز و ستوده است».

تاریخ قربانی کردن

قربانی کردن پیش از دوران تاریخ بشر نیز وجود داشت. انسان‌های اولیه برای کسب رضایت خدایان دست به قربانی کردن حیوانات و انسان‌ها می‌زدند. تاریخ قربانی بسیار قدیم است. و از زمان حضرت آدم ابوالبشر (ع) وجود داشته و در ادیان گذشته نیز جزو مقررات دینی به شمار می‌آمده

که خلاصه ای از آن به اختصار بیان می‌شود:

قربانی فرزندان آدم

قربانی فرزندان حضرت آدم دو پسر حضرت آدم به نام هابیل و قابیل به ترتیب چوپانی و کشاورزی می‌کردند. و صاحب گوسفندان و آب و خاک فراوان بودند. حضرت آدم  آنان را امر به قربانی در راه خدا کرد. هابیل یکی از بهترین گوسفندان را برای قربانی در راه خدا اختصاص داد. و قابیل دسته‌ای از گندم‌های پست و نامرغوب را جهت قربانی انتخاب کرد. قربانی هابیل مقبول درگاه پروردگار گردید. و قربانی قابیل به علت عدم اخلاص مردود گشت. قابیل به سبب قبول نشدن قربانی حسادت ورزید و آتش خشم و کینه اش زبانه کشید. نفس اهریمنی و شیطانی قابیل او را به کشتن برادر وادار کرد و هابیل را کشت و در دنیا و آخرت زیانکار گردید.

حضرت نوح

حضرت نوح پس از طوفان، مراسم مذهبی ترتیب داد و حیوانات بسیاری را در آنجا برای خدا قربانی کرد.

ابراهیم خلیل الله

قربانی حضرت ابراهیم خلیل یگانه فرزندش اسماعیل که در سوره صافات بیان گردیده است.

حضرت موسی

در زمان حضرت موسی به عقیده یهودیان دو نوع قربانی وجود داشت. یکی قربانی دموی و دیگری قربانی غیر دموی که قربانی دموی بر ۳ قسم است: قربانی که آن را به آتش می‌سوزاندند و جز پوست آن چیزی باقی نمی‌گذاردند. قربانی که برای جبران گناه تقدیم می‌کردند و قسمتی از آن را می‌سوزاندند و قسمت دیگر را برای کاهنان باقی می‌گذاشتند. و قربانی که برای تندرستی انجام می‌دادند و در خوردن گوشت آن مختار بودند.

قربانی غیردموی نیز عبارت از رها کردن حیوان در بیابان‌ها بود و اعراب نیز از بنی اسرائیل تقلید کردند و به عنوان تقرب به بتان خود، حیوانات را در بیابان رها می‌کردند و اسلام این عادات نکوهیده را تحریم کرد. و این همان قربانی است که در آیه ۱۰۳ سوره مائده به نام بحیره و سائبه نامیده شده است.

آئین مسیحیت

در آئین مسیحیت نیز به عقیده عیسویان، قربانی منحصر به شخص مسیح بوده و گویند حضرت عیسی (ع) خون و گوشت خود را فدای مردم جهان ساخت و به همین مناسبت یکی از فروع دین نصاری آن است که باید ماهی یک مرتبه و یا حداقل سالی یک بار نزد کشیش بروند و به قدر تمکن، وجهی به وی تقدیم دارند و به تمام گناهانی که در مدت مزبور مرتکب شده اند اقرار کنند تا کشیش که به عقیده آنان جنبه غفاریت دارد آن گناهان را بیامرزد.

قربانی کردن اعراب

در اعراب زمان جاهلیت که سران قبایل به مکه می‌آمدند، ساکنان مکه مهماندار و میزبان آنان بودند. و هر دو دسته خود را به کشتن شتر و گاو و گوسفندان برای بتان خویش و اطعام به فقرا و گرسنگان موظف می‌دانستند.

تعطیل رسمی

عید قربان همانند عید سعید فطر از جمله اعیاد بزرگی است. ائمه اطهار (ع) به حدی آن را حائز می‌دانند که نماز این عید را واجب دانستند. نماز عید فطر و قربان واجب است. این عید یکی از تعطیلات رسمی در تقویم اسلامی است که در کشور‌های اسلامی از یک روز تا یک هفته به مناسبت این عید بزرگ تعطیل میشود. و در این مدت جشن‌ها و مراسم باشکوهی در این کشور‌ها برگزار می‌شود. در جمهوری اسلامی ایران به مناسبت عید قربان یک روز تعطیل رسمی است.

روابط عمومی شرکت جهادبتن فرارسیدن عید سعید قربان ، عید پاکی ها را تبریک عرض نموده و از خداوند بزرگ سلامتی و بهروزی
شما عزیزان را خواستار است.

.گردآوری روابط شرکت جهاد بتن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید