عمل آوردن بتن

کلیات : عمل اوردن فرایندی است که طی آن از افت رطوبت بتن جلوگیری شده و دمای بتن در وضعیت رضایت بخشی حفظ شود.

عمل آوردن مناسب

عمل اوردن بتن تاثیر بسزایی روی ویژگی های بتن سخت شده از جمله کاهش نفوذ پذیری ومقاومت در برابر یخ زدن و اب شدن ،مقاومت فشاری و دوام دارد. در نمودار فوق علاوه بر اختلافات زیاد بین مقاومت فشاری در دوحالت مشاهده می شود . که با بالا رفتن عیار بتن این اختلافات به مراتب بیشتر شده است و بیانگر حساسیت بیشتر بتن های پر عیار به موضوع عمل اوری می باشد .

عمل اوردن بلافاصله پس از تراکم بتن اغاز می شود تا بتن را از وقوع  عوامل زیانبار مثل ترکها و غیره حفظ کند.لازم به ذکر است که در رطوبت نسبی کمتر از 80 درصد هیدراسیون تقریبا متوقف می شود و جلوگیری از این امر نیاز به دقت بسیاردارد .

عمل اوردن از مفاهیم سه گانه :

الف) مراقبت

مراقبت به مجموعه تدابیری گفته می شود که باعث می شود سیمان موجود در بتن به مدت کافی مرطوب نگه داشته شود . به طوری که حداکثر میزان ابگیری آن چه در لایه های سطحی دانه ها وچه در حجم  آنها صورت پذیر و حداکثر تا 30 روز بعد از بتن ریزی می بایست انجام شود .

ب)محافظت

محافظت به مجموعه تدابیری اطلاق می شود که مانع اثر نامطلوب عوامل بیرونی مانند شسته شدن بوسیله باران یا آب جاری و سرد شدن سریع یا یخبندان یا گرمای شدید و تابش آفتاب ، لرزش ، ضربه و مشابه آنها بر روی بتن جوان می شوند .

ج)پروراندن

منظور از پروراندن بتن ، تسریع گرفتن وسخت شدن آن به کمک حرارت می باشد وعبورو مرور کارگران بر روی قطعات بتنی ریخته شده تا24 ساعت بعد از اتمام بتن ریزی به هیچ عنوان مجاز نیست . پیمانکاران باید تدابیر لازم را در این موارد برای عبور و مرور کارگران فراهم نمایند ، و تهیه تمامی تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای عمل اوردن صحیح بتن طبق مندرجات نشریه 55 سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عهده پیمانکار است.

مطالب

انواع بتنبتنبتن آمادهجهاد بتنعمل آوردن بتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *