جهادبتن


عاشورای حسینی

.محرم ۹۹، متفاوت از گذشته است

.عاشورای حسینی _محرم امسال متفاوت ترین محرم بعد از سال شصت هجری است. محرمی که به واسطه کرونا شکل عزاداری و شیوه پخش نذری‌هایش هم با سال‌های قبل متفاوت شده. و رعایت دستورات بهداشتی بیش از گذشته در آن لازم است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، محرم امسال با وجود بیماری کرونا، بیشتر هیئت‌ها تلاش کردند تا عزاداری‌ها در فضای مجازی برای مردم پخش شود و دسته دیگری از عزاداری‌ها در فضای منزل با حداقل افراد برگزار می‌شود چرا که این بیماری اجازه کنار هم بودن و برپایی عزاداری‌های پرتعداد و پرشور همچون سال‌های قبل را نمی‌دهد، در روزهای کرونایی کنار هم بودن یعنی خطر افزایش بیماری و بیشتر شدن تعداد بیماران بستری، به همین دلیل مردم امسال با هم اما به دور از هم جلسات عزای سرور و سالار شهیدان را به پا می‌کنند و در این بین رسانه‌های جمعی همچون تلویزیون، رادیو، فضای مجازی نقشی پررنگ در پخش این جلسات دارند همچنین همه مسئولان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی را از اهم موضوعات برگزاری عزاداری‌ها در فضای واقعی می‌دانند.

.آموزه‌های دینی بر حفظ جان و سلامت تاکید دارد

جواد حیدری، استاد حوزه و دانشگاه و مبلغ تخصصی دفتر تبلیغات اسلامی در خصوص نحوه برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم به خبرنگار ایمنا، می‌گوید: در ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان و در تاسوعا و عاشورای حسینی به سر می‌بریم و فضای حقیقی و مجازی سیاه پوش شده، محرم امسال با تمام محرم‌های بعد از سال شصت هجری متمایز و متفاوت است و ویروسی منحوس تمام دنیا را درگیر کرده و برگزاری همه مراسم و امور اجتماعی را تحت تأثیر قرار داده و محرم ۹۹، محرمی متفاوت است.

او با اشاره به اینکه با آغاز دهه محرم افراد و اشخاص با دیدگاه‌های مختلف و مبانی متفاوت در مورد باید و نبایدهای برگزاری مراسم عزادار سالار شهیدان به نقد و بررسی نشستند، می‌افزاید: برخی معتقدند “عزاداری امام حسین (ع) مانند گذشته و بدون هیچ تغییری باید برگزار شود”، عده‌ای چنین نگاشتند “برپایی و برگزاری هر گونه مراسم، به اسم عزاداری و یا هر عنوانی نباید اتفاق بیفتد، البته که اکنون باید اعتدال را به عنوان راه اصلی معرفی کنیم و افراط و تفریط را کنار بگذاریم.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح می‌کند: وقتی علم به عنوان یکی از مهمترین منابع دین اسلام، ویروسی را خطرناک و باعث به خطر افتادن جان مردم معرفی می‌کند، از جهتی آموزه‌های دینی حفظ جان و سلامت بدن را لازم تلقی می‌کند، بر تمام افراد ضروری است با در نظر گرفتن تدابیر بهداشتی و عمل بر اساس نظر متخصصان زحمت کش، مانع انتشار این ویروس منحوس شوند تا هم خود و هم دیگران را با خطر مواجه نکنند.


.رعایت پروتکل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا واجب است

وی خاطرنشان می‌کند: رهبر معظم بر برپایی عزاداری حسینی با رعایت پروتکل‌های را واجب و حائز اهمیت می‌دانند. پس ستودنی است که هیئتی‌ها و عزاداران حسینی با زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی شور حسینی و شعور دینی را توأمان به ثبت رسانند.

 

 

وی با اشاره به تغییر نوع نذورات محرم امسال، می‌گوید: هدفمند کردن نذورات. در جهت تأمین لوازم بهداشتی برای مردم کم بضاعت. مناطق کم برخوردار و وسایل مورد نیاز کادر درمانی. تهیه و توزیع مواد غذایی خشک و خام. در راستای “رزمایش همدلی” و ” کمک مومنانه” و توجیه و تفهیم مسئولین و اعضای هیئت امنای مساجد و حسینیه‌ها. نسبت به اجرای کامل دستورالعمل‌های مقابله با شیوع کرونا از مصادیق شعور حسینی در محرم ۹۹ است.


.شرکت جهادبتن نیز عاشورای حسینی را به تمامی مسلمانان جهان،همکاران محترم و پرسنل عزیز تسلیت عرض نموده و آرزوی از بین رفتن ویروس منحوس کرونا را دارد.

 

.منبع خبرگزاری ایمنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید