روان کننده بتن

روان کننده بتنروان کننده یک افزودنی شیمیایی بتن است که بعنوان کاهنده آب و بالا بردن عدد اسلامپ بتن بکار برده میشود. بدیهی است که با بالا رفتن عدد اسلامپ بتن بدون آنکه بتن خواص خود را از دست بدهد، بتن روان تر شده و باعث میشود که براحتی خلل و فرج محل ریخته شده را پر کند. در این مقاله سعی داریم هر آنچه باید درباره افزودنی های بتن بدانید، را بازگو کنیم و با انواع و کاربردهای مختلف آن آشنا شویم. با ما همراه شوید

 


✔ محاسن

از محاسن روان کننده بتن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش عدد اسلامپ و روانی بتن
  • کاهنده آب
  • کاهش عیار سیمان
  • افزایش مقاومت فشاری
  • قابلیت استفاده در بتن های با سنگدانه های نامناسب
  • توانایی استفاده در قالب های نازک و پر میلگرد
  • قابلیت پمپاژ بتن

✔ معایب

با افزایش بیش از حد توصیه شده روان کننده‌ ها به مخلوط بتن، معمولا آب انداختن بیشتر، جداشدگی و کندگیری بیشتری را شاهد خواهیم بود. آب انداختن، بیشتر باعث واپاشیدگی بتن میشود.

تعیین مقدار مطلوب استفاده از این افزودنی ها، باید بر اساس مقادیر پیشنهادی توسط تولید کننده روان کننده بتن، و با ساخت طرح اختلاط های آزمایشی، با بکارگیری مصالح مورد استفاده در پروژه مورد نظر صورت پذیرد.

در نظر داشته باشید که استفاده از برخی از این افزودنی ها، موجب ایجاد حباب هوا در بتن میشود. این مسئله باید همواره در استفاده از این افزودنی های شیمیایی مورد توجه قرار بگیرد. ترکیبات سازنده این افزودنی های بتن، عمدتا ترکیبات آلی بوده، که میتوانند باعث ایجاد تاخیر در زمان گیرش بتن شوند. برای جبران چنین مشکلی، در برخی از این افزودنی ها، از مقادیر کمی ترکیبات تسریع کننده استفاده میشود.

 


انواع روان کننده بتن

  • کربوکسیلاتی
  • نفتالینی
  • لیگنو سولفات

1.کربوکسیلاتی

پایه فوق روان کننده کربوکسیلیک، اتر است. دارای زنجیره های جانبی مولکولی هستند و میزان مصرف آن 2/1-5/. درصد وزن سیمان مصرفی میباشد. عدد اسلامپ را تا 12 افزایش میدهند.

2.نفتالینی

یک ماده ی کاهنده ی آب و دیرگیر شدن بتن است. این فوق روان کننده بمنظور استفاده در مناطق معتدل و گرم مناسب است. میزان مصرف آن 1_0.8 درصد وزن سیمان مصرفی میباشد. عدد اسلامپ را تا 18 افزایش میدهند.

3.لیگنو سولفات بتن

یک افزودنی مایع است که بصورت عامل روان کنندگی قوی بر روی ذرات سیمان میباشد و تاثیر کندگیری کنترل شده ای دارد. میزان مصرف آن 8/.-3/. درصد وزن سیمان مصرفی میباشد و عدد اسلامپ را تا 21 افزایش میدهند.


دیگر افزودنی های بتن

میزان آب مورد نیاز مخلوط بتن را روان کننده ها کاهش میدهند. این طوری کارایی را بهبود میبخشند، ملات چسبنده تر شده و بهتر در قالب جای میگیرد. روان کننده ها معمولا نوعی رزین محلول نمکی هستند. رنگ آنها اکثر اوقات قهوه ای تیره است و بشکل مایع یا پودر برای مصرف بفروش میرسند. نحوه استفاده از روان کننده بتن، باید مطابق دستورالعمل سازنده انجام شود.

دقت داشته باشید که اگر بیش از مقدار مورد نیاز روان کننده به کار رود، هیچ سودی ندارد. حتی ممکن است ملات ضعیفتر شود. ولی عموما حدود 250-300 m1 مایع به ازای هر 50 kg سیمان مصرف میشود، و یا 20-30 gr پودر در هر 50 kg سیمان به کار میرود.

روان کننده ی مایع را باید ابتدا در آب مخلوط ریخته و بهم زده و سپس داخل مخلوط خشک ریخته شود. در صورت استفاده از پودر روان کننده، باید ابتدا آن را با مصالح خشک مخلوط کرده، سپس آب را به مخلوط خشک اضافه کنیم.

انواع دیگر افزودنی ها بتن، شامل مقاوم کننده ها، هوازا ها، ضد یخ ها، ضد گرد و غبارها، تندگیر کننده ها و کندگیر کننده ها و رنگ کننده ها میباشند. در ملات کفسازی آجری در بسیاری مواقع از افزودنی رزین استایرن – بوتادین (SBR) به هنگام مخلوط کردن اضافه میکنند، تا چسبندگی و مقاومت ملات افزایش یابد؛ هر چند که این کار ضروری نمیباشد.

استفاده از روان کننده ها چه تاثیری بر روی مقاومت بتن دارند؟

بتن مصالح ساختمانی است که از سیمان، سنگدانه، آب و دیگر مواد معدنی تشکیل شده است. در واقع، بتن سنگی مصنوعی است که با استفاده از این مواد ارزان‌ قیمت ساخته میشود و به دلیل مقاومت بالا، کاربرد فراوانی در صنعت ساخت و ساز، بخصوص در مناطق مرطوب دارد.


بتن توانمند یا High Performance Concrete (به اختصار HPC)

بتنی است که ویژگی‌های خاصی دارد، که بتن در حالت معمول، دارای آن‌ها نیست. این ویژگی‌ ها شامل مقاومت بالا، مدول الاستیسیته ‌ی بالا، کارایی بالا و نفوذ پذیری کم می‌باشد. یکی از موادی که از آنها برای تقویت عملکرد بتن استفاده میشود، روان کننده‌ ها یا فوق روان‌ کننده ‌ها هستند.

از این افزودنی برای تقویت عملکرد بتن در یک یا چند جنبه یا بدون تغییر ماندن آن در شرایط خاص استفاده می ‌شود. امروزه روان‌کننده ‌ها از مواد مختلف معدنی و شیمایی تولید می‌ شوند. شرکت کلینیک بتن ایران، از پیشگامان عرصه ‌ی خدمات مربوط به مواد افزودنی بتن روان‌ کننده یا فوق روان‌ کننده است.

فوق روان ‌کننده (Super Plasticizers)

ماده‌ ای افزودنی است که پیش از یا در طول بتن ریزی به بتن اضافه میشود. هدف استفاده از این افزودنی، افزایش کارایی و تسهیل در امر بتن‌ ریزی است. در مواقعی که جابجایی و انتقال بتن به محل پروژه، به دلایل مختلف و پیش‌بینی نشده به تاخیر می‌افتد، از فوق روان‌ کننده ‌ها برای ایجاد تاخیر در گیرش بتن استفاده میشود.

البته همیشه توصیه‌ ی مهندسین و مشاورین ساختمانی این بوده که عملیات اختلاط بتن در محل پروژه صورت گیرد تا از بوجود آمدن چنین مشکل‌هایی جلوگیری شود. با این حال، در مناطقی که به دلیل دمای بالا، اسلامپ بتن بسرعت کاهش می یابد، از فوق ‌روان ‌کننده‌ ها برای تثبیت یا افزایش اسلامپ بتن استفاده میکنند.

بتن‌ریزی و فشرده‌ سازی بتن را روان‌کننده‌ ها، تسهیل و تسریع میکنند. ضمن اینکه باعث کاهش خطر جدا شدگی و آب انداختگی در بتن نیز میشوند. در صورتیکه در پروژه ‌ای نیاز داشته باشیم به دلایل مختلف، بتن را پمپاژ کنیم، از فوق روان ‌کننده‌ ها جهت تسهیل این امر استفاده میشود.


اثرات روان کننده در بتن

جدا از امر روان ‌کنندگی و بالا بردن کارایی بتن، مواد روان ‌کننده باعث افزایش مقاومت بتن نیز میشوند. مانند دیگر افزودنی ‌ها، روان‌ کننده ‌ها و فوق روان ‌کننده‌ ها نیز شامل مدلهای مختلفی میشوند. هر کدام، از مواد مختلفی ساخته شده و در شرایط خاصی باید از آنها استفاده کرد.

تحقیقات و آزمایش‌ها نشان داده که روان ‌کننده‌ های لینگوسولفات که فاقد کلرید نیز هستند، بیشترین افزایش را در اسلامپ بتن موجب میشوند. با استفاده از این مواد، بتن بدون نیاز به افزودن آب اضافی، روان تر میشود و کارایی ‌اش افزایش پیدا میکند؛ همچنین پمپاژ آن نیز راحتتر میشود.

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، این مواد احتمال وقوع جداشدگی و آب انداختگی در بتن را نیز کاهش میدهند و بعضا به صفر میرسانند. استفاده از این نوع روان ‌کننده، نسبت به بقیه، هزینه کمتری دارد. البته در مقایسه با روان‌ کننده ‌های دیگر، مقاومت کمتری به بتن اضافه میکند.

مهندسین و متخصصین مجرب شرکت جهاد بتن مفتخرند که با سالها تجربه در این زمینه، بهترین خدمات مختلف اجرایی و مشاوره ‌ای را به پروژه‌ های مختلف ساختمانی ارائه می‌کنند. برای استعلام قیمت روان کننده بتن و فوق روان کننده بتن و لیست قیمت فوق روان کننده بتن میتوانید با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

گردآوری: جهاد بتن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید