تولدفاطمه زهرا روز زن

تولد فاطمه زهرا روز زن


تولد فاطمه زهرا روز زن

تولد فاطمه زهرا روز زن –در ایران باستان، روز اسفندگان، به‌عنوان روز بزرگداشت زن و دختر و زمین گرامی داشته میشد. بطور رسمی، این روز در تقویم رسمی امروز ایران، برابر با ۵ اسفند است. هرچند برخی زرتشتیان، روز ۲۹ بهمن را که در گاهشماری سنتی آنها با ماه‌های فقط ۳۰ روزه، برابر با پنجم ماه اسفند است. برای این جشن در نظر می‌گیرند، اما بنظر کارشناسانی نظیر موبد کوروش نیکنام، امروزه روز درست اسفندگان، همان ۵ اسفند است.

جشن مردگیران

دکتر محمد نجاری پژوهشگر مطالعات تطبیقی زنان در هنر و ادبیات، نیز در سخنرانی خود با عنوان سوگ و سورنامه، با استناد به ابوریحان بیرونی و گردیزی، تاریخ پنج اسفند را صحیح می داند. و می گوید:

(( بنا به گفته ی ابوریحان اسفندارمَذ ایزد موکل بر زمین و ایزدِ حامی و نگاهبان زنان شوهر دوست و پارسا و درستکار بوده و به همین مناسبت این روز، عید زنان، تلقی می گشته است و مردم به جهت گرامیداشت زنان، به ایشان هدیه می دادند و بخشش می کردند. ))

این عبارت را گردیزی نیز در زین الاخبار آورده است. از این جهت جشن را مردگیران می گفتند که زنان به اختیار خویش و با آزادی، شوی و مَرد زندگی خود را برمی گزیدند. بنابراین در روز پنجم ماه اسفند جشن زنانه ی «مَردگیران» یا «مژدگیران» که به زنان اختصاص داشته، برگزار میشده است؛ پس تاریخ تاریخ صحیح جشن سپندارمذگان یا اسفندگان یا مردگیران یا مژدگیران ، پنجم اسفند خواهد بود.

تولد حضرت زهرا و روز زن 1400

۲۰ جمادی الثانی مصادف با ۳ بهمن ۱۴۰۰ ولادت حضرت فاطمه (س) مبارک، مادر پیشوای شیعیان فرزند حضرت محمد (ص) و بانو خدیجه (س) در ۲۰ جمادی الثانی ۵ بعثت در مکه متولد شدند.

.منبع دلگرم و حرف تازه

شرکت جهاد بتن سالروز تولد حضرت فاطمه زهرا و روز زن به تمامی مسلمانان جهان و بانوان گرامی تبریک میگوید.

.واحد روابط عمومی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید