عمل آوردن بتن

عمل آوردن بتن


. عمل آوردن بتن

.عمل آوردن بتن فرایندی است که طی آن از افت رطوبت بتن جلوگیری شده. و دمای بتن در وضعیت رضایت بخشی حفظ شود.

.مناسبترین عمل آوری

عمل آوردن تاثیر بسزایی روی ویژگیهای بتن سخت شده از جمله کاهش نفوذ پذیری و مقاومت در برابر یخ زدن و آب شدن؛ مقاومت فشاری و دوام دارد. در نمودار فوق علاوه بر اختلافات زیاد بین مقاومت فشاری در دو حالت مشاهده میشود. با بالا رفتن عیار بتن این اختلافات به مراتب بیشتر شده است. و بیانگر حساسیت بیشتر بتن های پر عیار به موضوع عمل آوری میباشد.

این عمل بلافاصله پس از تراکم بتن آغاز می شود. تا بتن را از وقوع  عوامل زیان بار مثل ترکها و غیره حفظ کند. لازم به ذکر است که در رطوبت نسبی کمتر از 80 درصد هیدراسیون تقریبا متوقف می شود. ضمن اینکه جلوگیری از این امر نیاز به دقت بسیار دارد.


عمل آوردن از مفاهیم سه گانه:

.الف) مراقبت

.به تدابیری که باعث مرطوب نگه داشتن سیمان موجود در بتن میشود. به طوری که حداکثر میزان ابگیری آن چه در لایه های سطحی دانه ها وچه در حجم  آنها صورت پذیر است. و حداکثر تا 30 روز بعد از بتن ریزی می بایست انجام شود.

.ب)محافظت

.محافظت به مجموعه تدابیری اطلاق میشود. و مانع اثر نامطلوب عوامل بیرونی مانند شسته شدن بوسیله باران. یا آب جاری و سرد شدن سریع. یخبندان. گرمای شدید. تابش آفتاب. لرزش. ضربه.و مشابه آنها بر روی بتن جوان میشود.

.ج)پروراندن

.منظور از پروراندن بتن، تسریع گرفتن.و سخت شدن آن به کمک حرارت میباشد. عبور و مرور کارگران. بروی قطعات بتنی. تا 24 ساعت بعد از اتمام بتن ریزی. به هیچ عنوان مجاز نیست. پیمانکاران باید تدابیر لازم را در این موارد برای عبور و مرور کارگران فراهم نمایند. طبق مندرجات نشریه 55 سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عهده پیمانکار است.

روابط عمومی جهاد بتن

.منبع: کارگشا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید