روز دختر

روز دختر

روز دختر _ ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) به نام “روز دختر” نامگذاری شده است. در بین شیعیان جهان جایگاه ویژه‌ای دارد. و خانواده‌هایی که دارای فرزند دختر هستند. به بهانه این روز برای دختران خود هدیه می‌گیرند. و بیش از پیش آنها را مورد محبت خود قرار می‌دهند.

حضرت معصومه (س) در روز اول ذی‌القعده سال ۱۷۳ هجری در شهر مدینه چشم به جهان گشودند. این بانوی بزرگوار پدر، مادر و فرزندان، همه به فضائل اخلاقی آراسته بودند. روایت است که برادر بزرگوار حضرت معصومه ،حضرت امام رضا ایشان را معصومه صدا میکردند. جدشان امام صادق (علیه السلام) قبل از تولد ایشان، حضرت معصومه (س) را به «کریمه اهل بیت» ملقب نمودند.

تاریخ دقیق روزدختردر تقویم ایران

روز دختر هر ساله روز اول ماه ذی القعده سالروز تولد حضرت معصومه (کریمه اهل بیت) و روز ملی دختران به پاس قدرانی از این قشر وسیع و تاثیرگذار جامعه جشن گرفته می‌شود.

دلیل نامگذاری میلاد حضرت معصومه به عنوان روز دختر در ظاهر ریشه در ازدواج نکردن آن حضرت و مجرد بودنشان دارد. و باطنش نیز در پی معرفی الگویی برجسته برای دختران مسلمان و به‌ ویژه شیعه اهل بیت است. این روز در ایران در رسانه‌های خبری و اجتماعی نیز بازتاب وسیعی می‌یابد.

روز دختر در ایران باستان

روز سپندارمذگان را در ایران باستان به عنوان یادبود روز زن جشن میگرفتند. در حقیقت، سپندارمذگان، نام ایزدبانو یا الهه و نگهبان سرزمین سبز و نماد باروری است.

به همبن سبب، این نام گذاری با روز مادر تناسب بیشتری دارد. این رسم، یادگاری از زمان هخامنشیان است.

۵ اسفند، برابر با ۲۴ فوریه میلادی، در تقویم پارسی ایران به عنوان روز سپندارمذگان یا روز زن نامگذاری شده است. همچنین همین روز به اسفندگان نیز مشهور است.

روزی که مختص به دختر باشد، در تقویم ایران باستان یافت نشد. روز سپندارمذگان را به عنوان گرامیداشت روز زن، مادر و دختر جشن میگرفتند.

. گردآوری روابط عمومی جهادبتن

. برگرفته از سایت دلگرم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید